پیشنهاد سردبیرویدیو کلیپ

ساعت به وقت اینستاگرام

اینستاگرام در ایران به یک شبکه اجتماعی محبوب تبدیل شده است، به طوریکه روزانه محتوای بسیاری از طریق کاربران ایرانی بر روی آن منتشر میشود، محتوایی که شامل انواع اخبار زرد درباره سلبریتی ها، تبلیغ های میکاپ و زیبایی، فروش اقلام متفاوت و بسیاری دیگر از اخبار تصویری مختلف است. کاربران فعال در این شبکه اجتماعی، در ساعات مختلف اقدام به ارسال محتوا بر روی آن میکنند، ساعاتی که در ایران از حدود ۹ صبح شروع شده و تا ۲ بامداد ادامه پیدا میکند. این ساعات بر اساس فعالیت انبوه کاربران بدست امده است، حال اگر تعدادی از کاربران -البته تعداد زیادی از کاربران فعال-، ساعات فعالیتشان با این ساعت همخوانی نداشته باشد، می تواند نشان دهنده فعالیت آنها در جایی دیگر، غیر از ایران باشد.

صفحات سیاسی:

الگوی زمانی فعالیت دسته‌ای از صفحات، کاملا متفاوت از سایر صفحات فارسی‌ است و بین ۲ تا ۳ ساعت با الگوی زمانی نرمال فعالیت کاربران اینستاگرام در ایران متفاوت است. پایش زمانی این روند نشان می‌دهد به احتمال زیاد، این صفحات توسط ادمین‌های مستقر در ۲ منطقۀ اروپا و جهان عرب هدایت می‌شوند. قابل توجه است که نزدیک به ۷۰ صفحه اینستاگرام از این الگوی رفتاری پیروی می‌کنند که شامل آمدنیوز و بی‌بی‌سی فارسی میشود و بخشی از آنها صفحات عرب‌زبان هستند.

صفحات مستهجن:

فعالیت یکی از خوشه‌ها مربوط به موضوعات مستهجن میباشد. الگوی شروع فعالیت صفحات مستهجن نشان می‌دهد به احتمال قریب به یقین این صفحات از سوی ادمین‌هایی ساکن داخل کشور هدایت می‌‍شوند. این صفحات از ساعت ۱۱ صبح شروع به فعالیت نموده و این روند تا ساعات انتهایی شب ادامه می‌یابد. الگوی زمانی این خوشه‌ نشان می‌دهد که فعالیت این صفحات تا ساعت ۳ الی ۴ بامداد ادامه دارد که با توجه به محتوای این صفحات، می‌توان رفتار آن‌ها را عادی دانست. قابل تأمل است که بخشی از این خوشه را صفحاتی تشکیل می‌دهند که برای جذب مخاطب بیشتر، در ساعات میانی روز، از هشتگ‌هایی با محتوای مستهجن بهره می‌برند اما لزوماً تصاویر یا ویدئوهای مستهجن منتشر نمی‌کنند.

صفحات تبلیغاتی:

این صفحات فعالیت خود را از حدود ساعت ۹ صبح شروع می‌کنند. این فعالیت به سرعت افزایش می‌یابد و در بازه‌ی زمانی ۱۲ تا ۱۵ به اوج خود می‌رسد. اما پس از آن روندی نزولی آرامی دارد. پس از ساعت ۲۰ سیر انتشار پست‌های تبلیغاتی مجدداً صعودی شده و در ساعت ۲۴ به اوج خود می‌رسد و با کاهشی ناگهانی در حدود ساعت ۲ بامداد فعالیت این صفحات به صفر می‌رسد. بر اساس پایش‌های زمانی، مشخص می‌گردد که تمام این صفحات از داخل ایران هدایت و به‌روز رسانی می‌شوند. میتوان حدس زد که صفحات این دسته در کنار کانال ماهواره ای از عوامل اصلی ایجاد توقعات کاذب و تغییر سبک زندگی در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی هستند. نگاهی به اهم زیرموضوعات صفحات فارسی اینستاگرام می اندازیم: «کلینیک‌های زیبایی و آرایشگاه‌های زنانه، فروش لباس‌های برند ورزشی، فروش لباس‌های زیر زنانه، فروش کالاهای خواب منزل و طراحی دکوراسیون داخلی» می‌شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا