پیشنهاد سردبیرمقاله فناوری

اینترنت و فناوری، بی‌صبری ما را تشدید می‌کنند

در دنیای “مرورهای سریع” هیچ‌کس برای جواب‌ها منتظر نمی‌ماند، اما در عین حال عطش دسترسی سریع به اطلاعات، آمریکایی‌ها را برای دستیابی سریع به همه‌چیز به‌غایت بی‌صبر نموده است.

همگام با افزایش بی‌وقفۀ سرعت اینترنت، جامعۀ آنلاین و فن‌آوری‌های جدید به طور مداوم معرفی می‌شوند و تقاضا برای سرعت نیز همچنان رشد می‌کند. این سیر در تمام زندگی ما تأثیر گذاشته است.

۴۶ درصد آمریکایی‌ها در حال ترک سالن‌های سینما و تماشای فیلم‌ها از طریق اینترنت هستند.  برنامه‌های گوشی‌های هوشمند، انتظار برای تاکسی، یک قرار با فرد مورد نظر و رزرو میز در یک رستوران خوب را از بین برده‌اند و تمام فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی دلخواه در عرض چند ثانیه در دسترس هستند اما کارشناسان هشدار می‌دهند که این لذت‌های آنی و لحظه‌ای بدون هزینه نخواهند بود: ما به طور روزافزونی “کم‌طاقت” می‌شویم؛ این نتیجه‌ای است که موسسه تحقیقاتی پیو طی یک پروژه تحقیقاتی با نام ” اینترنت و زندگی آمریکایی” به آن رسیده است.

انتظار ما برای سرعت در به دست آوردن چیزها آن‌قدر بالا رفته که بیشتر از چند ثانیه نمی‌توانیم برای چیزی صبر کنیم. “رامش سیتارامان” استاد علوم رایانه در دانشگاه UMass Amherst، طی تحقیقی که پاییز گذشته منتشر شد، عادت‌های مشاهده‌ای ۶٫۷ میلیون نفر از کاربران اینترنت را بررسی کرد؛ نهایت میزان صبرشان چقدر است؟ دو ثانیه.

اینترنت ما را به‌نوعی تبدیل به موجوداتی غارنشین و ضداجتماعی کرده است، اما در این میان تماشای یکجای سریال‌ها تأثیر زیادی بر صنعت تلویزیون داشته است – نه‌تنها بر نحوه مشاهده برنامه‌ها، بلکه بر محتوای سریال‌های تولیدی و چگونگی ساخت آن‌ها.

تلویزیون برای همیشه از چهار جهت تغییر کرده است:

 • ما بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنیم: به این معنی که تقاضا برای محتوای جدید بالاتر از همیشه است. طبق آمار گرفته شده توسط یک اَپ راهنمای تلویزیون در ایالات‌متحده، ۲۴ درصد از کاربران در هفته بیش از ۴۰ ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند که این رقم در سال ۲۰۱۲، ۱۷ درصد بوده است. تماشاگران بسیار وسواسی‌تر، طلبکارتر و “کم‌طاقت” شده‌اند؛ بنابراین بسیاری از صاحبان شبکه‌های تلویزیونی تصمیم به “پرتاب” کردن تمام قسمت‌های یک سریال به سمت تماشاچی می‌گیرند و پخش قطره‌چکانی را کنار گذاشته‌اند.
 • دانستن اینکه تماشاگران احتمالاً در یک حرکت ماراتون‌وار تمام یک سریال را یکجا تماشا می‌کنند، به طور طبیعی تولیدکنندگان سریال‌ها را به سمت ایجاد تغییراتی در روند تولید می‌برد. به‌عنوان‌مثال، وقتی تماشاگر قسمت بعدی سریال را ۱۳ ثانیه پس از پایان یک قسمت تماشا خواهد کرد، دیگر نیازی پایان هر قسمت در نقطۀ حساس که اتفاقی معمول در سریال‌هاست، وجود ندارد. بازیگران نیز به تدریج متوجه این تغییرات می‌شوند. تینا فی(بازیگر سینما و تلویزیون) معتقد است این سبک داستان‌گویی در سریال‌ها “رهایی‌بخش” است؛ انتظار بن‌بست‌های کمتر، و تجربه‌های ماجراجویانۀ بیشتر.
 • یک صنعت تمام‌عیار بر پایه‌ی تماشای یکسرۀ سریال‌ها ظهور کرده است. ممکن است تاکنون متوجه تبلیغات گسترده در ارتباط با اشتراک نتفلیکس یا بسته‌های تلویزیون شده باشید . چرا یک دی‌وی‌دی قدیمی از  سریال “راز سانتا” خریداری کنید، درحالی‌که می‌توانید یک سری کامل آن را آنلاین و با صرفه‌جویی در کاغذ بسته‌بندی بخرید؟ فرمت‌های بازاریابی و توزیع به طور چشمگیری تغییر کرده و سریال‌های بیشتر و بیشتری به طور اختصاصی توسط نتفلیکس ساخته می‌شود.
 • به هر حال، در خانه ماندن و تماشای تلویزیون در انزوا(آنچه قبلاً کار “بازنده‌ها” بود) اکنون در جامعه کاملاً پذیرفته شده است شده و حتی “باحال” است. اگر از خانه بیرون بروید چطور در جریان آن همه نمایش‌های شگفت‌انگیز بمانید؟ تابستان گذشته نتفلیکس حتی برای آنچه که برای بسیاری یک کار رؤیایی است، در انگلستان تبلیغ نموده است: یک “برچسب‌زن”؛ یک سریال بین حرفه‌ای که وقت خود را صرف تماشای ساعت‌های بی‌پایان تلویزیون می‌کند و برای آن(دسته‌بندی سریال‌ها از جنبه‌های مختلف و زدن برچسب شناسایی مناسب روی آن‌ها) پول هم می‌گیرد.

سریال بین‌های حرفه‌ای را این‌گونه بشناسید

 • عبارت “فقط یک قسمت دیگر” را بیشتر از هر چیز دیگری در روز از خود می‌شنوید.
 • شما در مورد نمایشی که در حال تماشای آن هستید رؤیاپردازی می‌کنید و مدام به یاد بازیگران و ستاره‌های آن هستید.
 • اسامی دوستان، اعضای خانواده و همسر یا نامزدتان را فراموش می‌کنید، اما می‌توانید تاریخچه کامل تمام شخصیت‌ها را از بر بگویید.
 • ساعت‌ها، روزها و هفته‌ها بدون اینکه زیاد متوجه آن بشوید گویی از دستتان در می‌روند.
 • پس از نشستن برای مدت زمان بسیار طولانی، حس درون اندام خود را از دست می‌دهید.
 • هنگامی که یک سریال به پایان می‌رسد، برای حدود ۳ ثانیه احساس می‌کنید کاملاً از دست رفته‌اید! تا زمانی که سریال بعدی را شروع کنید.
 • دوستان اعضای خانواده؛ همسر یا نامزدتان به شما توصیه می‌کنند مانند یک معتاد سم‌زدایی کنید.
 • فکر خاموش کردن تلویزیون / لپ‌تاپ عرق سرد به پیشانیتان می‌نشاند.
 • سریال‌هایی که احتمالاً به طور یکسره تماشا می‌کنید: خانه پوشالی، برکینگ بد، بازی تاج و تخت، واکینگ دِد، دکستر.
منابع

Boston Globe

The Marketing Bit

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا