پیشنهاد سردبیرمقاله فناوری

آسیب‌های تکنولوژی کدام‌اند؟

تکنولوژی بخش جدا نشدنی از زندگی انسان امروز است. تکنولوژی در جهان کنونی در نقش‌های مختلفی مانند تلفن همراه، اینترنت، تبلت و غیره باعث وابستگی انسان به خود شده است و زندگی ما را دچار تحول کرده است. اما واقعاً تکنولوژی چیست؟ تکنولوژی چه آسیب‌هایی به سلامت جسمی و روحی ما وارد می‌آورد؟ سبک زندگی ما را چگونه تغییر داده می‌دهد؟ یا چه تأثیری بر روابط اجتماعی شما گذاشته است؟ ما در این مقاله قصد داریم نگاهی به مهم‌ترین آسیب‌های تکنولوژی داشته باشیم و آن‌ها را بررسی کنیم.

آسیب‌های تکنولوژی

تعریف تکنولوژی

فناوری یا ‌تکنولوژی در واقع شیوه و شگرد ساخت و کاربرد ابزار، دستگاه‌ها، ماده‌ها و فرایندهایی است که به نوعی معضل‌های انسان را برطرف می‌کند. به عبارت دیگر، تکنولوژی یک نوع فعالیتی انسانی است و از همین رو قدیمی‌تر از دانش و مهندسی است. اما از نظر  دانشمندان، تکنولوژی اجرای عملی دانش است و محصول نهایی تحقیقات یا همان دانش فنی و اطلاعاتی است که می‌تواند به محصولی تجاری تبدیل شود.

از منظر دیگر و از نظر مهندسان، تکنولوژی ابزار یا فرآیندی است که برای ساختن محصولات بهتر به کار گرفته می‎شود. منظور از محصولات بهتر، می‎تواند محصول یا محصولاتی باشد که هزینه‌ کمتر و عملکردی بهتر داشته باشند و امکان فروش آن‌ها در بازارهای جدید فراهم باشد. مهندسان دستاوردهای تحقیقاتی را به محصولاتی قابل فروش در بازار تبدیل می‎کنند. به عبارتی تکنولوژی‎های جدیدی خلق می‎کنند که تأثیرات عمده‎ای بر درآمد و سودآوری شرکت‎ها برجای می‎گذارد.

معرفی انواع آسیب‌های تکنولوژی

بدون تردید فناوری باعث آسان شدن هر چه بیشتر زندگی انسان شده است اما این مسئله باعث نمی‌شود که تأثیرات منفی و آسیب‌های تکنولوژی را نادیده بگیریم. تکنولوژی در زمینه‌های مختلفی مانند آستانه صبر، تمرکز، کارکرد مغز، خلاقیت و بسیاری دیگر از جنبه‌های انسانی ما اثرگذار بوده و نوع بشر را تغییر داده است. همچنین تکنولوژی را می‌توان در کنار نکات مثبتی که دارد مسبب آسیب‌های ‌اخلاقی، آسیب‌های جسمی، کم شدن روابط اجتماعی، انفعال انسان، آسیب‌های روانی، افت تحصیلی دانش‌آموزان، تنبلی کودکان، تنهایی، افسردگی، اضطراب، کاهش اعتماد به نفس و… دانست.

آسیب‌های تکنولوژی

آسیب‌های تکنولوژی بر سلامت فیزیکی

کاربرانی که بیش از حد از گوشی هوشمند استفاده می‌کنند دچار گرفتگی عضلات انگشت و درد در اثر تایپ طولانی مدت در شبکه‌های اجتماعی، بازی کردن و شایع‌ترین عارضه التهاب تاندون‌ها می‌شوند. آسیب دیگر که کاربران به آن دچار می‌شوند گرفتگی گردن است که به سبب خم کردن بیش از حد گردن و تماشای مداوم صفحه نمایش گوشی هوشمند به کاربر وارد می‌کند، که در نهایت منجر سندرم گردن پیامکی می‌شود. این سندروم در نتیجۀ فشار زیاد وارده به ستون فقرات است که به دلیل پایین انداختن سر برای تماشای تلفن همراه ایجاد می‌شود. تاثیرات منفی امواج تلفن همراه بر مغز و سلامت انسان نیز نوعی دیگر از آسیب‌های تکنولوژی بر سلامت فیزیکی انسان محسوب می شود.

از سوی دیگر آسیب به سلامت چشم یکی از شایع ترین آسیب‌های تکنولوژی می باشد. خیره شدن بیش از حد به موبایل‌های هوشمند سبب خستگی چشم، تاری دید، گیجی و خشکی چشم می‌شود درد عضلات چشم به همراه گردن موجب سر درد می‌شود. آسیب های تکنولوژی بر سلامت فیزیکی به سلامت بینایی محدود نمی شوند. استفاده بیش از هدفون و هندزفری می تواند موجب کاهش شنوایی در افراد شود. مشکل دیگری که ظهور تلفن‌های هوشمند به همۀ ما تحمیل کرده است، مشکل اختلال در کیفیت خواب و بی‌خوابی است که از مهم ترین آسیب‌های تکنولوژی به شمار می روند. چون اکثر ما در زمان استراحت و خواب نیز موبایل را کنار نمی‌گذاریم و به طور طبیعی به خواب نمی‌رویم. استفاده گوشی هوشمند پیش از خواب به دلیل نور آبی که صفحات نمایش از خود ساطع می‌کنند ترشح ملاتونین(هورمون طبیعی خواب) در بدن را دچار اختلال می‌کند و کیفیت خواب افراد را کاهش می‌دهد. در نتیجه به‌سختی به خواب می‌رویم و زمانی که از خواب بیدار می‌شویم، سرحال و پر انرژی نیستیم.

چاقی یکی دیگر از آسیب‌های تکنولوژی است که استفاده از ابزار هوشمند بر بدن انسان وارد می‌آورد. نتایج پژوهشی که در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد افرادی که مدت‌ زمان طولانی با تلفن خود مشغول هستند، فعالیت بدنی کمتری دارند و از نظر جسمی شاداب و به اصطلاح روی فرم نیستند. البته برخی افراد نیز برای کاهش عذاب وجدان خود به تردمیل پناه می‌آورند و در حال دویدن از گوشی هوشمند خود استفاده می‌کنند که در برخی موارد آسیب را دو چندان می‌کند. باید بدانید که این کار باعث کاهش تمرکز شده و از شدت فعالیتتان می‌کاهد. علاوه بر این باعث می‌شود که فرم و وضعیت قرار گرفتن بدنتان نادرست باشد و نتوانید به درستی روی عضلاتتان کار کنید.

آسیب‌های تکنولوژی

آسیب‌های تکنولوژی بر سلامت روانی

کارشناسان معتقدند ارتباط‌های اجتماعی از طریق اینترنت ضعیف‌تر از ارتباط‌های واقعی است و درازمدت به انزوای اجتماعی، افسردگی و به مخاطره افتادن سلامت روان افراد می‌انجامد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که افرادی که وقت زیادی را در گوشی هوشمند خود و فضای مجازی می‌گذرانند در روابط اجتماعی مهارت‌های لازم را ندارند و از آسیب‌پذیری بالا و سلامت و بهداشت روانی پایین، رنج می‌برند.

با توجه به پژوهش‌هایی که به‌ تازگی صورت گرفته، افرادی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده‌ای اعتیاد گونه دارند نسبت به افراد عادی احساسات منفی بیشتری از جمله افسردگی را تجربه می‌کنند. افرادی که قبلاً سابقه ابتلا به افسردگی داشته‌اند بیش از دیگران در معرض خطر هستند. اگر فکر می‌کنید که غمگین شده‌اید یا کمی احساس افسردگی می‌کنید بهتر است به خود استراحتی بدهید و چند روز  اینترنت را کنار بگذارید و از شبکه‌های اجتماعی دور شوید.

اثر روانی دیگر که تکنولوژی می‌تواند ایجاد کند اضطراب است. تحقیقات نشان می‌دهند گوشی تلفن همراه می‌تواند یکی از عوامل جدی ابتلا به اضطراب محسوب شود. بسیاری از افراد وقتی به گوشی خود دسترسی ندارند و به عبارتی از گوشی هوشمند خود جدا می‌شوند و یا حتی شرایطی مانند قطع شدن اینترنت را تجربه می‌کنند، دچار احساس اضطراب شدیدی می‌شوند. یک مطالعه نشان داده است که استفاده افراطی از دستگاه‌های مجهز به اینترنت، از جمله گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها ممکن است با نوعی وابستگی روان‌شناختی مرتبط باشد. یکی از نشانه‌های این وابستگی و اعتیاد به تکنولوژی، اضطرابی است که در هنگام جدایی از این ابزارها در فرد مشاهده می‌شود. تاثیرات منفی بر تمرکز، حافظه و یادگیری انسان نیز یکی دیگر از انواع آسیب های تکنولوژی بر سلامت روان و ذهن انسان می باشد.

شبکه‌های اجتماعی آسان‌ترین راه برای توقف رشد یا کشتن خلاقیت در انسان است. تأثیرات منفی گشت و گذارهای بی‌هدف در شبکه‌های اجتماعی مانند زمانی است که شما از روی بی‌فکری و بدون برنامه خاصی به تماشای تلویزیون بپردازید. اگر تصمیم گرفته‌اید که بهره‌وری خود را افزایش دهید، زمینه رشد خلاقیت را در خود مجدداً برقرار کنید و از وقت خود استفاده‌ای بهینه کنید استفاده از شبکه‌های اجتماعی خود را محدود کنید و سعی کنید بی‌هدف به سراغ آن‌ها نروید.

راهی که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم این است که برای یک ماه حساب کاربری خود را در شبکه‌های مجازی به حالت تعلیق در بیاورید و استفاده از آن را برای یک ماه کنار بگذارید. بعد از یک ماه می‌توانید به شبکه اجتماعی محبوب خود بازگردید. اما با این کار بار دیگر طعم واقعی زندگی را خواهید چشید و می‌توانید کیفیت زندگی خود را ارزیابی کنید و متوجه آسیب‌های تکنولوژی و ابزار هوشمند بر زندگی خود خواهید شد.

آسیب‌های تکنولوژی بر روابط و زندگی افراد

افرادی که کمتر از فناوری‌های نوین و تکنولوژی استفاده می‌کنند ارتباط بیشتر و بهتری با اعضای خانواده دارند و استفاده زیاد از اینترنت با پیوند ضعیف اجتماعی مرتبط است. وابستگی به اینترنت و گجت‌های هوشمند همچنین گسست‌های شدیدی در زندگی تحصیلی، اجتماعی، مالی و شغلی کاربران ایجاد می‌کند. وابستگی بیش از حد به اینترنت و تکنولوژی به مرور زمان می تواند باعث تنبلی ذهن شود. همچنین این ابزار یکی از دلایل کاهش چشمگیر در عادات مطالعه، افت نمرات درسی، غیبت در کلاس‌ها دانش آموزان و دانشجویان به حساب می‌آید و برخی نیز به دلیل دیر خوابیدن ناشی از استفاده از اینترنت و تلفن همراه و اعتیاد به آنها، در مدرسه و دانشگاه با عدم موفقیت روبه‌رو می‌شوند.

با استفاده بیش از حد از گوشی هوشمند، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نه تنها وقت کم‌تری برای گذراندن با افرادی خواهیم داشت که به صورت فیزیکی در اطراف شما حضور دارند بلکه دوستان و اعضای خانواده‌تان زمانی که ببینند شما به دستگاه‌های الکترونیکی، موبایل و گجت‌هایتان بیش از آن‌ها اهمیت می‌دهید از محبت شما نا امید شده و ناراحت خواهند شد. این مسئله در نهایت باعث خواهد شد افراد تمایل کم‌تری به صرف وقت و بودن در کنار شما پیدا کنند.

تأثیرات منفی دیگر تکنولوژی بر روی زندگی زناشویی می‌باشد. همسر شما دوست ندارد زمانی که کنارش هستید با تلفن تماس بگیرید و یا پیامک دهید. بررسی‌ها نشان داده‌اند افرادی که در رابطه عاطفی هستند دوست ندارند طرف مقابلشان هنگام گذراندن وقت با آن‌ها زمان زیادی را با تلفن همراه خود بگذراند. این رفتار می‌تواند عوارضی برای زندگی عاطفی شما داشته باشد. محققان به این کار بی‌اعتنایی ناشی از موبایل می‌گویند و زمانی است که افراد توسط تلفن‌های همراه خود از توجه به شریک خود منحرف می‌شوند.

درک این موضوع بسیار آسان است که توجه بیش از حد افراد به دنیای مجازی و هویت خود در شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را از رقابت در دنیای واقعی و رسیدن به اهداف مهم بازداشته است. اکثر جوانان به جای اینکه با تلاش و پشتکار مهارت‌های لازم برای رسیدن به اهداف عالی خود را کسب کنند ترجیح می‌دهند به فوق ستاره‌ای در دنیای مجازی و شبکه‌هایی از قبیل فیس‌بوک، توییتر و… تبدیل شوند غافل از اینکه این ابزار تنها آن‌ها را از رسیدن به دستاوردهای واقعی در زندگی شخصی بازمی‌دارد.

ارسال پست‌ها و استاتوس‌های غیرمفید و مبهم در اینستاگرام، گروه‌های تلگرامی، توییتر یا فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌تواند تبدیل به عادتی زننده و مخرب در زندگی افرادی شود و زندگی اجتماعی و واقعی آن‌ها را به هم بریزد. رقابت بی‌پایان برای به دست آوردن لایک بیشتر و کامنت‌های متعدد می‌تواند تمام وقت، انرژی و زندگی شما را ببلعد و در انتها نیز دستاوردی برای شما به جز اتلاف وقت و تنهایی هر چه بیشتر نداشته باشد. در کنار این مسائل وقت گذراندن بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و مشاهده تصاویر زندگی دوستان و دیگر نزدیکان می‌تواند باعث برانگیختن حسادت شما شود. شما در این چارچوب آنلاین شروع به مقایسه زندگی خود با دیگران می‌کند و هر لحظه خود را با زندگی آنان می‌سنجید که این موضوع حسادت شما را برمی‌انگیزد و در نهایت می‌تواند منجر افسردگی شود.

آسیب‌های تکنولوژی

آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان

تکنولوژی مانند چاقوی دو لبه‌ای است که می‌تواند نقاط مثبت و منفی داشته باشد. یکی از آسیب‌های تکنولوژی در این خصوص آسیب‌پذیر بودن سلامت روانی کودکان و نوجوانان است. استفاده از موبایل و تبلت و کامپیوتر بهترین سرگرمی قرن حاضر برای کودکان با هر سن و سالی شده است. در جهان امروز فقط کافی است کودک یا نوجوان شما کمی گریه کند یا بهانه بگیرد، در این نقطه پدر و مادر بهترین راه کار برای سرگرم کردن و ساکت کردن کودک خود در استفاده از تبلت و سپردن گوشی هوشمند به او می‌بینند. در واقع همین تکنولوژی است که باعث شده والدین دیگر صبر و حوصله گذشته را نداشته باشند و با کوچک‌ترین بهانه‌گیری کودک با سپردن ابزار تکنولوژی به او از خود سلب مسئولیت می‌کنند.

با توجه به اینکه گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی باعث گوشه‌نشینی و عدم تحرک کودکان و نوجوانان شده و آن‌ها را از جمع‌های دوستانه خود جدا کرده است، کم کم علائم افسردگی اضطراب و کاهش عزت نفس در آن‌ها بروز می‌کند. کودکان و نوجوانان به دلیل موقعیت سنی خود و البته برخی رفتار اشتباه والدین تمایل بیشتری به تکنولوژی‌های مدرن و فضای مجازی نشان می‌دهند و میزان تأثیرپذیری آن‌ها نیز از این ابزار در این سنین بیشتر است.

زمان بیش از حد بر روی گوشی‌های هوشمند و صفحات نمایش می‌تواند به کودکان آسیب‌های جدی برساند. توصیه کارشناسان امر این است که والدین باید در مورد سلامت روان کودکان خود بخصوص اگر بیش از ۴ ساعت در روز در مقابل صفحه نمایش(گوشی‌ هوشمند، کامپیوتر، تماشای تلویزیون و بازی‌های ویدئویی) قرار گیرند، نگران باشند. براساس پژوهش‌های صورت گرفته کودکانی که زمان بیشتری را در مقابل صفحه نمایش صرف کرده‌اند تمایل به تجربه سطوحی بالاتری از پریشانی روحی، اضطراب و افسردگی را دارند و در استفاده بیش از ۴ ساعت این تمایل منفی شدیدتر دیده می‌شود.

نتایج پژوهش‌های صورت گرفته نشان می‌دهد افزایش زمان استفاده از صفحات نمایش و قرار گرفتن در معرض رسانه‌های اجتماعی با کاهش احساس پذیرش اجتماعی و افزایش احساس تنهایی و مشکلات ارتباطی و … همراه است. همچنین فعالیت‌های اینترنتی خاص مانند شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های چند نفره آنلاین با سطوح پایین‌تر از سلامت همراه بوده است.

لازم به اشاره است که نور صفحه نمایش نیز می‌تواند مشکلاتی برای بینایی کودکان و خردسالان ایجاد کند. استفاده مداوم از گوشی و تبلت باعث چاقی کودکان می‌شود که همان‌طور که می‌دانیم یکی از معضلات رو به رشد کودکان در دنیای امروز و قرن حاضر است. بهتر است به جای این که کودک خود را با دانلود فیلم‌های کارتونی و برنامه‌های و بازی‌های موبایل سرگرم کنید، از بازی‌های حرکتی بیشتری استفاده کنید تا در سنین بالاتر برای استفاده از عضلات بدنش دچار مشکل نشود و خلاقیت کودکان نیز رشد پیدا کند.

آسیب‌های تکنولوژی

آسیب‌های تکنولوژی بر خانواده

یک بررسی که چند سال پیش صورت گرفت نشان می‌دهد که زندگی خانوادگی افراد در اثر استفاده از اینترنت و گوشی‌های هوشمند تضعیف نشده است، اما خانواده‌ها با استرس و شتاب حاصل از زندگی مدرن دست و پنجه نرم می‌کنند که حاصل انبوه تماس‌های تلفن همراه، پست‌های الکترونیک، پیامک‌ها و پیغام‌های شبکه‌های اجتماعی است.

البته که خانواده‌ها از ابتکارات مختلف عرصه تکنولوژی راضی و خشنود هستند، زیرا با استفاده از این ابزار در طول روز به‌سادگی می‌توانند به یکدیگر ارتباط داشته و نیازهای یکدیگر را برطرف کنند. به عبارت دیگر تکنولوژی‌های جدید باعث شده عدم حضور فیزیکی اعضای خانواده در کنار هم منجر به قطع روابط عاطفی و احساسی آنان نشود اما از سوی دیگر باعث شده به واسطه این ارتباط مجازی و ارتباط داشتن با نزدیکان قید ارتباط فیزیکی با آن‌ها را بزنند و خود را محدود به چارچوب گروه‌های خانوادگی کنند.

به طور کلی اگر چه برخی معتقدند این وسیله می‌تواند در جهت استحکام بخشی روابط خانوادگی مورد استفاده قرار گیرد اما در عین حال روابط جدیدی که این ابزار هوشمند تعریف کرده، متأسفانه در دنیای کنونی به شکل پیچیده‌ای رخ داده است و اساس فاصله و جدایی عاطفی مابین بیشتر افراد خانواده را رقم زده است.

استفاده‌های نادرست از تلفن همراه و گجت‌های هوشمند سبب از بین رفتن اعتماد میان بسیاری از زوج‌های جوان و خانواده‌ها شده است. براساس مطالعات انجام‌شده، مردم آمریکا به صورت معمول هر ۶ تا ۷ دقیقه یک‌بار تلفن همراه خود را چک می‌کنند. به بیان دیگر، هر آمریکایی روزانه بیش از ۱۵۰ بار موبایل خود را چک می‌کند. درواقع بی‌اعتنایی نسبت به همدیگر و استفاده بیش از حد از تلفن همراه به یکی از اصلی‌ترین مشکلات زوج‌های امروزی تبدیل شده است. در یکی از تحقیقات، ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان نسبت به این موضوع و تأثیر آن بر روابط عاطفی خود احساس نارضایتی کرده‌اند.

در واقع می‌توان گفت زمانی که تلفن هوشمند تأثیر بدی روی روابط عاطفی و زندگی ما با خانواده خود می‌گذارد و کیفیت ارتباط ما با شریک زندگی خود را کاهش می‌دهد که نتیجه آن چیزی جز کاهش رضایت از زندگی از سوی طرفین نخواهد بود. با خواندن این مطلب شاید پیش خود بگویید که استفاده از تلفن همراه نمی‌تواند تا این اندازه ویران‌کننده باشد. اما تأثیر گوشی هوشمند و آسیب‌های تکنولوژی بر روابط خانوادگی و زندگی شخصی و عاطفی افراد فراتر از حد تصور است.

برای تأیید این مسئله می‌توان به میزان ارتباط افراد خانواده با یکدیگر استناد کرد. امروزه میزان گفتگو در خانواده‌ها به حدود ۱۵ دقیقه در روز و حتی کمتر از آن رسیده است. این نشان می‌دهد که تا چه حد شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند در زندگی ما نفوذ کرده‌اند و باعث کاهش روابط اجتماعی در بین اعضای خانواده و زندگی جزیره‌ای آن‌ها شده است. این موضوعی نگران کننده برای هر خانواده به شمار می‌رود که می‌تواند مواردی چون سردی روابط، طلاق عاطفی و در نهایت جدایی را در پی داشته باشد و آسیب دیدن نهاد خانواده را موجب شود.

آسیب‌های تکنولوژی در ایران

نهاد خانواده در ایران، با فرهنگ و ارزش‌ها و معیارهای اسلامی و ایرانی پیوندی ناگسستنی دارد. نمود این ارزش‌ها و آثار آن به‌گونه‌ای است که خانواده‌ی ایرانی در فضای مدرن و سکولار دنیای امروز هنوز دستخوش تغییرات نابهنجار نشده و از خصوصیاتی ویژه برخوردار است. اما گسترش فضاهای مجازی نامناسب و با محتوای و فرهنگی غربی و افزایش شبکه‌های ارتباطی جدید، موجب شده است که این معیارها و ارزش‌ها دچار آسیب و خطر شود و تعارضاتی را برای افراد خانواده ایجاد نماید. چنان‌که شاهد آن هستیم که امروزه با گسترش این ارتباطات در دنیای جدید، از ارزش‌های اسلامی و دینی کاسته می‌شود؛ امری که عواقب و پیامدهای نابهنجار مختلفی را می‌تواند برای جامعه در پی داشته باشد و رفته‌رفته ارزش‌های دینی و سبک زندگی اسلامی و ایرانی را دستخوش تغییر کند. چنان که امروزه به واسطه عدم فرهنگ‌سازی مناسب و درست برای ورود این ابزار مدرن شاهد رخ دادن تغییرات گسترده‌ای در سطح جامعه هستیم.

علاوه بر این، اینترنت امروزه به وسیله و ابزار مناسبی برای انجام امور تجاری و اقتصادی تبدیل شده است. ابزاری که سودآوری بالایی برای بنگاه‌های اقتصادی و تجاری به همراه داشته است. اما عدم نظارت و کنترل بر ساختار این بازار و ترویج مصرف‌گرایی و افزایش سرعت خرید کالا موجب ترویج فرهنگ مصرف‌گرایی به شکل غربی آن در کشور شده است. به عنوان مثال فروشگاه‌های آنلاین را در نظر بگیرید. این فروشگاه‌ها برای کاربران اینترنت در کسری از ثانیه قابل‌دسترسی هستند (که این موضوع نیز یک آسیب تکنولوژی به کسب و کارهای کوچک و محلی به شمار می آید) و کاربر در برخی از موارد تنها برای گذران وقت به آن‌ها مراجعه می‌کند، اما تخفیف‌ها و تبلیغات گسترده‌ای که این فروشگاه‌ها انجام می‌دهند کاربران را به دام می‌اندازد و موجب می‌شود خریدی را انجام دهند که شاید به آن نیازی نداشته باشند. این مسئله در کنار راحتی خرید، دسترسی آسان و حذف رفت و آمد فیزیکی کاربر در نهایت منجر به افزایش مصرف‌گرایی جامعه و کشور(به عنوان یک نماد از فرهنگ غربی) می‌شود و یکی دیگر از آسیب‌های تکنولوژی به شما می‌رود.

از سوی دیگر اینترنت و ابزار هوشمند در فرایند جهانی شدن فرهنگ نقش قابل توجهی دارد. به همین دلیل، شاهد آن هستیم که تکنولوژی و فناوری اطلاعات و ارتباطات، اجتماعات و هویت‌های قومی و محلی را به‌طور مستقیم به هویت‌های جهانی پیوند می‌زند و موجب تزلزل پایه‌های انسجام و هویت عام در سطح ملی می‌شود. از طریق اینترنت، الگوی رفتار غربی برای اعضای سایر جوامع و به‌طور خاص برای خانواده، از جمله خانواده‌ی ایرانی، بازنمایی می‌شود و به‌تدریج به‌ صورت الگوی غالب در جوامع مختلف و برای خانواده‌ها پذیرفته می‌شود کاری که تا پیش از این بیشتر بر دوش تلویزیون و ماهواره بود. به‌ این‌ ترتیب سبک زندگی غربی از طریق رسانه‌های مدرن و اینترنت به‌ سرعت رواج پیدا می‌کند. چنان‌ که امروزه روابط خانوادگی غربی از این طریق در حال تبدیل شدن به الگوی غالب در جوامع دیگر از جمله جامعۀ ایران است.

آسیب‌های تکنولوژی

نتیجه‌گیری

به طور مسلم تکنولوژی در کنار آسیب‌ها فراوانی که برای افراد مختلف و کاربران آن (و حتی کسانی که از آن استفاده نمی‌کنند) ایجاد کرده، فواید بسیاری نیز دارد که نمی‌توان آن‌ها را انکار کرد. مسئله مهم در این میان این است بتوانیم در کنار فوایدی که فناوری و ابزار هوشمند برای ما و زندگی شخصی و اجتماعی ما دارد مضرات و آسیب‌های آن را تا حد امکان کاهش دهیم. مستلزم رسیدن به چنین نقطه‌ای در گام اول شناخت آسیب‌های تکنولوژی است که هدف این مقاله نیز رسیدن به این گام بوده است. پس از شناخت آسیب‌ها در گام دوم باید استفاده درست و به جا از فناوری را تمرین کنیم، در این مرحله لازم است نیازهای خود و اطرافیانمان را بشناسیم و سعی کنیم عادت‌های غلط خود را کنار گذاشته و در مسیر درست گام برداریم. قطعاً در پیمودن این مسیر با موانع زیادی روبرو خواهیم بود که ما را از رسیدن به هدفمان دور خواهد کرد اما کسب مهارت استفاده درست از تکنولوژی می‌تواند بسیاری از مشکلات حال حاضر ما را حل کند و بدون شک ارزش جنگیدن را دارد.

برای آشنایی بیشتر با آسیب‌های فناوری می‌توانید مقالات «پیشرفت تکنولوژی و بیکاری»، «کپی رایت در عصر تکنولوژی» را مطالعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا