تاثیر بیگ دیتا در روابط و رفتارهای زوجین

از طریق بیگ دیتا می‌توانیم با آنالیز پرونده سلامت افراد پیش‌بینی نماییم که فرد چقدر احتمال دارد به بیمارستان برود یا با آنالیز هزینه‌های روزانه بهترین الگوی پس‌انداز را شناسایی کنیم و… پس چرا ما نخواهیم از بیگ دیتا برای موفقیت و شکست روابطمان استفاده کنیم؟

با استفاده از بیگ دیتا و از طریق پیام‌رسان‌هایی مانند واتساپ، فیس بوک مسنجر یا ویچت می‌توانیم رابطهٔ بین خود و همسرمان را تجزیه‌وتحلیل نماییم.

شکل زیر نمونه‌ای از بسامد متون ردوبدل شده بین همسران در یک پیام‌رسان تلفن همراه است. شما می‌توانید بیشترین کلمات و جملات مشترک خودتان را مشاهده کنید.
شکل قلب در پایین صفحه واژه‌های مثبت و منفی بین دو زوج در مکالمات را نمایش می‌دهد (کلمات بزرگ‌تر به معنی این است که این کلمات بیشتر بین دو زوج ردوبدل شده است).
باید این را هم در نظر گرفت که  کلمه منفی مانند “Forgot” به معنی فراموش‌شده ممکن است معانی مختلفی ازجمله فراموش کردن چیزی در یک موقعیت خاص یا شبیه به این را داشته باشد.

بیگ دیتا

آیا چنین تحلیلی از متن می‌تواند درست باشد؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهد مسافت نقش مهمی را در افزایش حجم متن نسبت به دیگر رسانه‌ها دارد. از تجزیه‌وتحلیل پیام‌های ردوبدل شده میان زوجین می‌توان به هویت افراد بر اساس نظریه دلبستگی پی برد.
بر اساس این نظریه، دلبستگی در اشکال مختلفی نظیر «ایمن»، «اضطرابی» و «اجتنابی» مایه‌های اصلی شخصیت و منش فرد را شکل می‌دهد و در شکل‌دهی رفتارشان در قبال خود و دیگران بسیار مؤثر است. البته در میان انواع دل‌بستگی‌ها، نوع ایمن آن بر سایر موارد برتری دارد. دلبستگی ایمن، فرد را دچار بدبینی نمی‌کند و سبب سازگاری وی با خویشتن خویش و سایر افراد می‌شود و تلاش روان‌درمانان نیز بر این است که این نوع از دلبستگی را در افراد ایجاد کنند.

حتما بخوانید "تحلیل کاهش قیمت نفت با استفاده از بیگ دیتا"

آنچه نظریه دلبستگی می‌گوید این است که انتقاد و شکایت اعتراضی است به بریده شدن وابستگی. به‌عبارت‌دیگر، طرف گلایه‌مند ممکن است بیشتر احساس ناامنی کند تا خشم. وقتی طرف ناامن به این آسیب‌پذیری خود اذعان کند، طرف دیگر بیشتر احتمال دارد پا پیش بگذارد و بخواهد آرامش و اطمینان خاطر بدهد.

- بیگ دیتاlove
افراد دلبسته به‌طور مداوم می‌ترسند که شریک زندگی خود را از دست دهند و شاید به همین خاطر است که در روش ارتباطاتی خود بیشتر از پیام کوتاه استفاده می‌کنند تا به همسر خود نزدیک شوند. بعلاوه ارسال مکرر پیام کوتاه به این معنی نیست که رابطه میان زوجین بد شده است اما در مقایسه با دیگر کانال‌های ارتباطی ارسال پیام کوتاه می‌تواند در روابط منفی به‌کاربرده شود.

بیگ دیتا می‌تواند در اینجا برای شناسایی الگوهای ارتباطی به‌منظور اینکه آیا این رابطه بین زوجین پایدار خواهد بود یا نه استفاده گردد.

حتما بخوانید"اسپارک یا هدوپ – کدام تکنولوژی را باید در بیگ دیتا بیاموزیم؟"

برای شرح موضوع، جان گاتمن آزمایشی را انجام داده است وی تعدادی از زوجین را در یک آپارتمان با امکانات کامل به همراه آینه یک‌طرفه دعوت می‌کند. این آپارتمان، این امکان را به پژوهشگران می‌دهد که تعاملات صدها زوج را بررسی کنند و بتوانند با دقت ۹۰ درصد طلاق‌ها را پیش‌بینی نمایند.

آن‌ها دریافتند که زوجین خوشبخت بیش‌تر از “ما” استفاده می‌کنند درحالی‌که زوجین ناراضی بیشتر از کلمه “من” استفاده کرده‌اند.
حالا در سیستم بیگ دیتا می‌توان داده‌های فیزیکی مانند عرق کردن، ضربان قلب، حرارت پوست همراه با آنالیز حالت‌های مختلف صورت را از طریق آنالیز ویدیو و متن‌کاوی از طریق پردازش زبان مورداستفاده قرار داد و با هدایت و توسعه این سیستم می‌توانیم پیش‌بینی نماییم که کدام رابطه می‌تواند موفق باشد.

Source :

datafloq

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه