مرور رسانه ها، ۱۹ بهمن ۹۵

 لزوم بازنگری در قوانین دورکاری

ابتکار؛ علی ربیعی(وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی): در حوزه ICT سال به سال سهم از اشتغال بیشتر می‌شود و در برنامه‌ریزی‌ها عنوان شده است که بیش از ۱۲ درصد سهم اشتغال کشور به آن اختصاص خواهد داشت که حتی جا دارد تا ۲۰ درصد هم افزایش پیدا کند. در حال حاضر کمیته‌ای متشکل از سه وزیر یعنی بنده، وزیر ارتباطات و وزیر کشور تشکیل شده و در حال بررسی روش‌های برطرف کردن موانع کسب‌وکارهای جدید در فضای مجازی هستیم.

والدین به هوش باشند!

آفتاب یزد؛ علی زرافشان(معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش): دانش‌آموزان روزانه دو ساعت و نیم از وقت خود را در فضای مجازی سپری می‌کنند که کارکرد صرفا سرگرمی دارد و آنها از این فضا برای تقویت بنیه درسی خود استفاده نمی‌کنند. مهدی بهلولی(کارشناس مسائل آموزش و پرورش): معتقدم دانش‌آموزان ما به خصوص در تهران و شهرهای بزرگ بیشتر از ۲.۵ ساعت از وقت خود را در فضای مجازی سپری می‌کنند. یکی از مشکلات بزرگ در مدارس و دبیرستان‌ها‌ی ما به خصوص مدارس پسرانه آوردن موبایل سر کلاس‌ها‌ی درس است که‌ با گوشی موبایل خود بازی‌ها‌ی رایانه‌ای انجام می‌دهند یا در شبکه‌ها‌ی اجتماعی حضور دارند.

پایان پشتیبانی از جی میل در ویندوزهای اکس پی و ویستا

ایسکانیوز: گوگل می گوید دیگر از نمایش محتوای جیمیل در برخی نسخه های قدیمی سیستم عامل ویندوز(ایکس پی و ویستا) پشتیبانی نخواهد کرد. این شرکت از کاربران جیمیل خواسته تا از تازه ترین نسخه کروم استفاده کنند.

شبکه‌های پیام‌رسان داخلی تا سال آینده جایگزین خارجیها می شوند

مهر؛ ابوالحسن فیروزآبادی(دبیر شورای عالی فضای مجازی): علاوه بر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، راه‌اندازی خدمات پایه کاربردی به صورت بومی نیز باید با عزم ملی راه‌اندازی ایمیل بومی، شبکه‌های پیام‌رسان داخلی و خدمات موتور جستجوی بومی اجرایی شود. بر اساس پیش‌بینی‌ها امیدواریم با اقداماتی که صورت می‌گیرد تا یک سال آینده شاهد جایگزینی شبکه‌های پیام‌رسان موبایلی داخلی به جای شبکه‌های پیام‌رسان خارجی باشیم.

دسترسی به اینترنت ۴۰۰ مگابیتی با نسل پنجم موبایل

مهر: برخی شرکت های مخابراتی ارائه خدمات نسل پنجم تلفن همراه را آغاز کرده اند که با استفاده از آن سرعت بارگذاری اطلاعات بر روی گوشی و تبلت به ۴۰۰ مگابیت در ثانیه و بیشتر افزایش می یابد. سرعت بارگذاری اطلاعات شبکه ۴G LTE اپراتور AT&T به ۷.۹۳ مگابیت در ثانیه رسیده است ولی در شبکه های نسل پنجم امکان افزایش این سرعت به یک گیگابیت در ثانیه نیز در شرایط ایده آل وجود دارد.

زمزمه‌های برکناری ‏رئیس‌جمهور در واشنگتن

جوان: گوگل، فیسبوک، توئیتر، اپل و مایکروسافت شکواییه‌ای علیه طرح مهاجرتی ترامپ تقدیم ‏دادگاه تجدیدنظر امریکا دادند و ترامپ را متهم کردند به کسب‌وکار، نوآوری، رشد و رونق تجارت ‏آمریکا آسیب زده است.

در شبکه های اجتماعی این اشتباهات را مرتکب نشوید

برترین ها: پیام همچون تیری است که از کمان رها شده است. پس پیش از فشار دکمه ارسال، به تاثیرات منفی این پیام بر زندگی خود و یا دیگران خوب بیاندیشید. کیت میلر(درمانگر زوج ها و نویسنده عشق در دست تعمیر): برقراری ارتباط حضوری با یک نفر، بسیار سودمندتر از ارتباط از طریق اینستاگرام و یا توییتر است.

روبات نامرئی که ماهی‌ها را به دام می‌اندازد

جوان: محققان موفق به ساخت یک روبات ماهی‌گیر نامرئی شدند. ازآنجاکه ماهی‌ها وجود خطر در نزدیکی خود را احساس کرده و به سرعت شنا می‌کنند، این روبات می‌تواند بدون آسیب رساندن به ماهی، آن را به دام بیندازد.

رفع آسیب پذیری خطرناک در سرور مورد استفاده شرکت های مخابراتی

کامپیوترورلد: شرکت سیسکو یک آسیب پذیری خطرناک را برطرف کرده که به هکرها امکان می دهد کنترل سرورهای مورد استفاده شرکت های مخابراتی را در دست بگیرند.

رابط مغز و رایانه به سندرمی‌ها توانایی برقراری ارتباط می‌دهد

ساینس دیلی: یک واسط کامپیوتر با توانایی رمز‌گشایی افکار افراد ناتوان در برقراری ارتباط، می‌تواند زندگی آن دسته افرادی را متحول کند که به طور کامل دچار سندرم قفل‌شدگی هستند.

ارسال سریعتر پیامک احراز هویت برای ارائه دهندگان بومی

فارس؛ حسام آرمندهی(مدیرعامل کافه‌بازار): حدود ۳۱ میلیون نصب فعال برنامه کافه‌بازار و ۱۷ میلیون حساب کاربری در این فروشگاه برنامه‌های اندرویدی وجود دارد. حدود ۹۴ درصد محتوای کافه‌بازار بومی است و ۱۵ تا ۲۰ هزار شرکت یا شخص حقیقی در تولید اپلیکیشن با این مجموعه همکاری دارند. درآمد تولیدکنندگان محتوا در طول حدود ۴ سال فعالیت کافه‌بازار ۸۰ میلیارد تومان است این مبلغ مخصوص به محتوای دیجیتال و جدا از درآمد تبلیغات و سایر درآمدها است.

۵ سال دیگر خدمات ثابت و سیار مخابرات یکپارچه می‌شود

فارس؛ رسول سراییان(مدیرعامل شرکت مخابرات ایران): در آینده اندازه بازار ICT ایران است که برابر خواهد شد که ۶۰ درصد به CT و ۴۰  درصد به IT اختصاص خواهد داشت.

سرویس‌های اینترنت نامحدود باز می‌گردند

فارس؛ علی‌اصغر عمیدیان(رئیس رگولاتوری): حدود  ۷۵ درصد ترافیک شبکه در بخش ویدئو خواهد بود این تغییر ذائقه مصرف، بازگشت سرویس‌های اینترنت نامحدود را ضروری کرده است.

تدوین قوانین پذیرش کپی‌رایت بین‌الملل مانند حقوق داخلی

فارس؛ محمدجواد آذری جهرمی(مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت): با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات باید قوانینی در کشور تدوین شود که به کپی‌رایت بین‌الملل مانند کپی‌رایت داخلی احترام بگذاریم، زیرا این امر سبب رشد تولید محتوا که لازمه شبکه ملی اطلاعات است، می‌شود. در حال حاضر اقتصاد مراکز داده در ایران مقرون به صرفه نیست و بازگشت سرمایه، کفاف سرمایه‌گذاری را نمی‌دهد، این در حالی است که مراکز داده یکی از اجزای مهم شبکه ملی اطلاعات هستند.

طراحی مدلی برای استفاده از اینترنت متناسب با طبقه و سن کاربر

فارس؛ ابوالحسن فیروزآبادی(دبیر شورای عالی فضای مجازی): در حال طراحی مدلی هستیم که تمامی شهروندان از یک نوع شبکه و یک نوع اینترنت استفاده نکنند، بلکه خدمات مناسب با طبقه و سنین کاربران به آنها ارائه شود.

رشد ۵۵ درصدی خدمات تحت وب آمازون در سال ۲۰۱۶

اینفوتک هرالد: خدمات تحت وب و کلود آمازون در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ شاهد رشد ۴۷ درصدی درآمد بوده و این رشد برای کل سال ۲۰۱۶ معادل ۵۵ درصد است.

اینترنت اختصاصی برای کاربران ایرانی

شهروند: قیمت ترافیک داخلی اینترنت هفته آینده نصف می‌شود. این دومین‌باری است که تعرفه اینترنت در ٣‌سال گذشته، کاهش می‌یابد.

اپلیکیشن جدید فیسبوک برای ستاپ باکس‌ها

دی ورج: فیسبوک در حال ساخت یک اپلیکیشن برای تلویزیون‌ها است و از ناشران و سازندگان درخواست تولید برنامه‌های تلویزیونی انحصاری برای آن کرده است

Lego Life؛ شبکه‌ی اجتماعی کودکان

سایبربان: شرکت سازنده‌ی اسباب‌بازی‌های لگو، به تازگی یک شبکه‌ی اجتماعی  برای کودکان زیر ۱۳ سال راه‌اندازی کرده است که به آن‌ها اجازه می‌دهد از ساخته‌های خود تصویر تهیه کرده و با دیگران به اشتراک بگذارند.

گم شدن مخاطب خطای سیاسی تلگرام

الف: تلگرام و تویتر باعث شده رسانه‌ها، مخاطب اصلی شان را گم کنند؛ مخاطبان خاموشی که اهل مشارکت مستقیم نیستند اما در اکثریت‌اند. با ورود تلگرام به عرصه رسانه، مخاطب عمومی که قدرت شورآفرینی مخاطب حرفه‌ای را ندارد، گم شده و رسانه ناخودآگاه در بازی پینگ پنگی با رقبا و چاله هیجانی با مخاطبین حرفه‌ای، دچار گیچی شده. نوع هیجان کاذب و حاکم بر تلگرام، باعث شده است کم کم مرجعیت رسانه‌ای زائل شود. امروزه سطح اختلاف رسانه‌ای تنزل پیدا کرده و نوعی زدگی بین مردم ایجاد شده و رسانه را از مرجعیت انداخته.

نرم افزار پولسازترین بخش بازار فناوری

روزنامه ایران: بودجه سالانه اختصاص یافته از سوی شرکت‌های تجاری و دولت‌ها به کالاها و خدمات فناوری اطلاعات در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب ۳.۲ و ۳.۹ درصد افزایش می‌یابد.

مشکلات حقوقی جدید فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

کلیک: به‌تازگی عده‌ای از متخصصان شناختی معتقدند که فناوری‌های واقعیت‌مجازی و واقعیت‌افزوده می‌توانند احساسات و عواطف افراد را درک و تفسیر کنند و حتی می‌توانند این عواطف را تحت تاثیر قرار دهند.

تاثیرگذاری در انتخابات ایران از طریق تلگرام

تایمز آف اسرائیل: آویتال(فرمانده سابق یگان ویژه اسرائیل) طی جلسات متعدد با میریلاشویلی (سرمایه گذار تلگرام) به توافقات مهمی در خصوص ظرفیت های این شرکت برای تأثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری ایران دست یافته است.

اتحاد رسانه‌های فرانسه در برابر اخبار دروغ

روزنامه لوموند فرانسه: هشت سازمان رسانه‌ای فرانسه از جمله لوموند؛ برای کاهش اخبار دروغ در فیسبوک با این رسانه اجتماعی توافق کردند. کاربران فیسبوک با این توافق می توانند اخباری که به نظر آنها دروغ است را گزارش دهند.

مصرف ۲۵ درصد ترافیک دیتای ایران در شبکه اپراتور دوم

ایسنا؛ محمدجواد آذری جهرمی(مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت): هم اکنون حداقل ۲۵ درصد ترافیک دیتای ایران در شبکه ایرانسل مصرف می‌شود. حجم مصرف دیتای روزانه مشترکان ایرانسل در آغاز راه‌اندازی فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، با رشد ۷۵ درصدی مواجه بوده و به ۱۷۰۰ ترابایت رسیده است. رشد سرانه دیتای همراه مشترکان ایرانسل ۱۵ برابر، رشد ترافیک روزانه دیتای همراه ۳۰ برابر، کاهش ضریب تاخیر (latency) تا ۲۰ برابر و افزایش سرعت تجربه شده توسط مشترکان نیز ۱۰۰ برابر شده است.

اینترنت و موبایل در ایران ارزان است یا گران؟

ایسنا: طبق اطلاعات ارائه شده در سال ۲۰۱۵ میلادی ایران از منظر هزینه موبایل سومین کشور ارزان منطقه بوده و ارزان‌ترین قیمت مکالمه تلفن همراه مربوط به کشور امارات متحده عربی بوده است. در سطح دنیا  نیز ایران از منظر هزینه موبایل پانزدهمین کشور ارزان دنیا به‌شمار می‌رود و ارزان‌ترین قیمت‌های این بخش به ماکائو چین مربوط می‌شود. در حوزه قیمت اینترنت پهن‌باند ثابت نیز پس از کشور کویت، ایران دومین کشور ارزان منطقه و در سطح جهان رتبه چهاردهم در این حوزه به‌شمار می‌رود. در حوزه قیمت اینترنت پهن‌باند همراه در بخش سیم‌کارت‌های اعتباری که بر روی گوشی نصب شده‌اند، ایران رتبه دهم ارزان‌قیمت‌های منطقه را به خود اختصاص داده و در سطح دنیا رتبه ۴۶ است.

شبکه ملی اطلاعات به تصویب شورای عالی فضای مجازی نرسیده است

باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد حسن انتظاری(دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی): طرح شبکه ملی اطلاعات با رویکردی که مورد تدبیر مقام معظم رهبری است باید به تصویب شورای عالی فضای مجازی برسد اما این طرح بنا به دلایلی هنوز در شورای مصوب نشده است. وزارت ارتباطات در واقع در حال اصلاح وضع موجود است و زیر ساخت هایی که در گذشته وجود داشته و به فعلیت نرسیده را وارد عرصه عملیاتی می کند که این امر می تواند در چند فاز رقم بخورد. متدولوژی شبکه ملی هنوز به تصویب شورای عالی نرسیده و طراحی مفهومی شبکه که باید تمامی اجزای آن را شامل شود نیز در شورا مطرح نشده است. شش الزام حاکم برتحقق شبکه ملی اطلاعات:۱-شبکه‌ای متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی۲-شبکه‌ای کاملاً مستقل و حفاظت ‌شده نسبت به دیگرشبکه‌ها با امکان تعامل مدیریت شده با آنها. ۳- شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت از جمله قابلیت تحرک ۴- شبکه‌ای با قابلیت عرضه انواع خدمات امن اعم از رمزنگاری و امضای دیجیتالی به کلیه کاربران. ۵-شبکه‌ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه‌ها و مراکز حیاتی کشور۶- شبکه‌ای پرظرفیت، پهن باند و با تعرفه رقابتی شامل مراکز داده و میزبانی داخلی.

با وقوع انقلاب اسلامی انحصار قدرت‌ها در دنیا شکست

میزان؛ صفایی(رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا): دشمن در حال حاضر با توجه ویژه به فضای مجازی به دنبال ناامید کردن جوانان کشور به آینده است. آن ها جوان ایرانی را مایوس می خواهند چرا که جوانان این مرز و بوم سرشار از استعداد و توانایی هستند.

حمله هکرها به وبسایت پارلمان اتریش

العالم: هکرها توانستند با ارسال تقاضا‌های پرشمار به سرور میزبان وبسایت پارلمان اتریش با استفاده از روش DDOS، آن را به مدت ۲۰ دقیقه از دسترس خارج کنند.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه